Prečo sú vaše fotografie neostré?

Neexistuje nič frustrujúcejšie, než keď trávite čas nad fotením a z fotoaparátu ,,vylezie” niečo, čo nie je vôbec ostré. Ak máte pocit, že to môže byť vašim objektívom, môžete ho otestovať. Otestujte si svoje objektívy, aby ste zistili, či zaostrujú na to miesto, na ktoré by ostriť mali. Tento test vám ukáže, či všetko funguje správne. V najhoršom prípade vás upozorní na problém, ktorý je na čase vyriešiť. A na vašich rodinných fotkách už nikdy nebude športový kočík rozmazaný, aj keby ste ho fotili na recepcií pri rezervácií ubytovania v Poprade.

Čo je back / front focus?

Je to jednoduché. Ak je snímka ostrá pred, čiže pod miestom, kam ste ostrili, jedná sa o vadu front focus. Pokiaľ je ale snímka zaostrená za/nad miestom, kam ste ostrili, hovorí sa tomu back focus. V oboch prípadoch je miesto, na ktoré ste ostrili, ľahko neostré, ale miesto nad alebo pod je ostré.

Takže, teraz vám správne došlo, že vo väčšine prípadov sa stále jedná o chybu objektívu.

Ak fotíte na otvorenú clonu a držíte foťák v rukách a nemáte ho na statíve aj vaše dýchanie môže mať dopad na front alebo back focus. Ale aj pri vyšších clonových číslach väčšina ľudí používa zlé zaostrovacie techniky alebo režimy na to, čo práve fotí. Práve to spôsobuje, že vaše fotografie nie sú tak ostré, ako by ste si priali. A vaše ratolesti sú na fotkách ostré a ich športové kočíky nie. Alebo naopak.

Objektív

Ak je chyba naozaj vo vašom zariadení, dá sa to opraviť. Je potrebné váš fotoaparát s objektívom „skalibrovať“ – potrebuje sa zarovnať na správnom zaostrovacom mieste. Každý fotoaparát aj objektív je vyrobený s určitým rozsahom presnosti. Takže napríklad, váš foťák môže mať back focus len v prijateľnom rozpätí. V prípade objektívu to môže byť rovnaké – tiež môže mať nepatrný back alebo front focus, ale stále by to malo byť prijateľné.

Ale väčšinou, keď dáte tieto dve veci dohromady, môže to byť aj mimo hranice prijateľného. Skôr to môže byť veľký problém. Keď tieto dve veci nepoužívate dohromady, problém to samozrejme nie je. Keď ale objektív nasadíte na telo s rovnakým problémom, samozrejme sa tento problém zväčší.

To je tiež dôvod, prečo jeden objektív môže byť na jednom tele perfektný a na inom nie.

Čo potrebujete na front / back focusing test?

Takže teraz, keď už vieme, čo to vlastne znamená, ako zistíme, či je náš objektív „zdravý“?

Môžete si urobiť niekoľko testov. V kľude aj na dovolenke vo vašom apartmáne v Poprade. Keď sa vás spýtajú kde ste odpoviete, že máte ubytovanie v Poprade a testujete svoje foto objektívy.