Príprava záhrady na jarné obdobie 2021

Jar je obdobie, v ktorom máme poslednú šancu v záhrade dohnať to, čo sme nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája. Pripravili sme pre Vás sadu menších rád, ako sa naštartovať pracovať toto jarné obdobie.

Bezpečnostné opatrenia ohľadne Covid

Od 15. marca 2021 sa to stáva povinné nosiť respirátory hodnotenia minimálne FFP2 v priestoroch všetkých interiérov. Osobne doporučujeme si zaobstarať respirátor FFP3 pre poriadne dodržiavanie bezpečnostných opatrení.

Začnime s upratovaním a opravami

Medzi úplne prvé jarné práce na záhrade patrí obyčajné upratovanie. Ak sme nestihli na jeseň pohrabať lístie, pozbierať opadané konáriky alebo poodnášať burinu, urobíme tak ihneď, keď vyjdú prvé slnečné lúče a bude sa nám chcieť behať po záhrade. Vynikajúco poslúži drvič konárov.

Zabudnuté kvetináče alebo záhradný nábytok, ktorý neprežil zimu, z nášho pozemku taktiež odstránime ešte predtým, ako začne rásť tráva a iná zeleň. Keď sa zamotajú do bujného porastu, budú sa hľadať veľmi ťažko. Počas prvého teplého počasia sa môžeme pustiť aj do opráv altánkov, chodníčkov či iných stavieb na našej záhrade. Ak si budú tieto práce vyžadovať betónovanie, počkajme aspoň do mája. Čerstvo naliaty betón a mrazy, to nie je dobrá kombinácia.

Spojazdnime záhradné jazierko

Ak máme záhrade jazierko, je pravý čas na jeho prípravu na letnú sezónu. S týmito prácami sa neponáhľajme v prípade, keď chováme ryby. Zo zimného spánku by sme ich nemali prebrať skôr, ako teplota vody v jazierku stúpne nad 12 °C. To platí hlavne o ich kŕmení. Ryby v chladnej vode nedokážu potravu stráviť. Po zime sú zároveň dostatočne vyhladované, takže by to spôsobilo pohromu. Do jazierka s touto teplotou môžeme vo všeobecnosti aj vysadiť jeho nových obyvateľov. Konkrétny čas však závisí od druhu rýb.

Jarné zakladanie trávnikov

Nový trávnik je dobré zakladať práve na jar. Vhodným obdobím je síce i jeseň, no keďže nikdy nevieme, kedy sa objavia prízemné mrazy, výsledok nie je istý. Semená trávy klíčia najlepšie pri teplote od 7 do 15 °C, preto ich vysievajme až v priebehu apríla. Mierne poklesy teplôt semená trávy nezničia, len spomalia ich rast. Práce, ako je zarovnanie a vyhnojenie pôdy, pieskovanie či postrek proti burine, môžeme vykonať už omnoho skôr, v podstate okamžite, keď nám to dovolí počasie. Nezabudnime skontrolovať aj údaje na danom druhu semien. Niektoré druhy si môžu na klíčenie vyžadovať vyššie teploty.

Starosť o Bazén

Odzimovanie by malo prebehnúť v období, kedy sa už nočné teploty nedostávajú pod bod mrazu a teplota vody je vyššia ako 10. Predovšetkým je potrebné odstrániť všetky následky, ktoré zima spôsobila a následne bazén uvedieme do prevádzky.

Odstránime lístie a ostatné veľké nečistoty pomocou sieťky tak, aby nedošlo k upchatiu skimmera a tým odtoku vody z bazéna. Na odstránenie nečistôt usadených na dne použijeme robotický bazénový vysávač. Odstránenie veľkých nečistôt je veľmi dôležité aj pre správnu účinnosť pridaných dezinfekčných prípravkov, ktoré rozkladajú organické nečistoty v  bazéne. Ak by bol bazén pri pridaní dezinfekcie zanesený lístím, hrozila by tvorba dráždivých chlóramínov.