Základné tipy k starostlivosti o trávnik

Sťahujete sa z bytu do domu a mimo iné vás čaká aj starostlivosť o vysnený trávnik?  Ak ste začiatočník, prinášame vám pár základných tipov, ktoré určite využijete! Čítajte teda ďalej, dozviete sa viac:

Základná starostlivosť o trávnik na záhrade si vyžaduje prinajmenšom kosenie. Okrem klasickej kosy, ktorej používanie sa dnes už len tak bežne nevidí, sú najviac používané benzínové či robotické kosačky. Postarajú sa o základné pokosenie trávnatej plochy. V prípade aickej robotickej kosačky je to dokonca skoro bez vašej práce. Stačí kosačku nastaviť a o ostatné sa sama postará.

Sú však miesta, kde sa kosačka nedostane, alebo dané miesto náročnosťou vyžadovanej údržby skrátka presahuje jej schopnosti. Ide napríklad o miesta s bujnejšími krovinami či vysokou trávou. V tom prípade je ideálne siahnuť po takzvaných vyžínačoch alebo krovinorezoch. Na čo sa presne požívajú a čím sa od seba líšia?

Pri čom využijete vyžínač?

Perfektne sa hodí na precízne pokosenie miest, kde sa kosačka zle dostáva, manipulácia s ňou je náročná či dokonca v niektorých prípadoch aj nevhodná. Ide napríklad o pokosenie okrajov trávy pri múrikoch, kríkoch či plotoch. Ďalej napríklad vyvýšené terasy, okolie solitérnych stromov a podobne.

Kedy je lepšie využiť krovinorez?

Krovinorez je o dosť výkonnejší a silnejší ako vyžínač. Využijete ho teda presne v situáciách, kedy je potrebný silnejší výkon. Húževnatý porast, staré hrubé stonky či korienky, stará pevná tráva a podobne sú samozrejmosťou, ale poradí si aj s pokosením krovín, rôznych húštin či dokonca aj náletových stromov.

Krovinorezy väčšinou disponujú aj obstojnou variabilitou rôznych nadstavcov od strunovej hlavice až po pílové kotúče na rezanie menších stromčekov.