Vlhkosť v domácnosti? Čo môžete urobiť?

vlhkosť na okne

Všimli ste si, že sa vám v domácnosti zadržiava vlhkosť? Vzniká vám na oknách kondenzácia či sa objavujú škvrny na stenách? Zvýšená vlhkosť v domácnosti vie niekedy narobiť problémy. Ako ju znížiť a zabrániť jej hromadeniu?

Vlhkosť vo vašej domácnosti môže pochádzať z rôznych zdrojov. Do interiéru sa môže dostať presakovaním, ale hromadí sa aj pri varení, sprchovaní, kúpaní či vešaní vypranej bielizne. Množstvo vlhkosti, ktorú vzduch vo vašej domácnosti dokáže zadržať, závisí od teploty vzduchu. Čím je teplota vzduchu nižšia, tým klesá aj jeho schopnosť udržiavať vlhkosť. Práve preto sa počas zimy či v chladnom počasí vlhkosť kondenzuje omnoho viac, než v lete. Jedným z prvých varovných signálov, že sa vo vašej domácnosti hromadí viac vlhkosti, než je vhodné, je vznik kondenzácie v podobe kvapiek vody na vnútornej strane okien. Ak sa nadmerná vlhkosť v domácnosti ignoruje, môže viesť k vzniku plesní a šíreniu škodlivých mikroorganizmov. Plesne v domácnosti nie sú ničím príjemným. Môžu totiž spôsobiť vznik rôznych ťažkostí, zhoršiť alebo vyvolať alergické reakcie či astmu.

Tip: Zdravá vlhkosť v domácnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 30 do 50 percent. Pretrvávajúce úrovne nad 50 percent sa považujú za nadmernú vlhkosť v domácnosti. Na udržanie optimálnej vlhkosti vám môže poslúžiť aj merač vlhkosti, vďaka čomu budete vedieť, kedy podniknúť kroky na jej zníženie.

Ako možno znížiť vlhkosť v domácnosti?

Základom je odhaliť zdroj a príčinu zvýšenej vlhkosti a následne ju odstrániť. Dôležité je tiež správne a efektívne vetranie. Odporúča sa vetrať tri až päťkrát denne a to rýchlym a nárazovým vetraním. Počas chladných mesiacov, keď doma kúrite, určite nevyužívajte mikroventiláciu, spôsobí len zbytočné úniky tepla. Počas zimy vetrajte kratšie, postačí na 5 až 10 minút dokorán otvoriť všetky okná, aby sa vzduch vymenil. Čím je teplota von vyššia, tým môžete zvyšovať aj dĺžku vetrania. Na zníženie vlhkosti v domácnosti tiež môžete využiť pohlcovače vlhkosti. Tie sa hodia najmä tam, kde nie je možné poriadne vyvetrať, ako napríklad v kúpeľni. Pri varení používajte odsávač vzduchu, ktorý zníži výskyt pary pri varení. Pozornosť venujte aj doplnkom v domácnosti, ako sú koberce či závesy. Tie totiž dokážu pohlcovať vlhkosť a môžu slúžiť ako miesto pre výskyt škodlivých mikroorganizmov. Perte ich častejšie a dbajte na to, aby po vypraní poriadne vyschli. Na vlhkosť v domácnosti vplýva aj počet rastlín a kvetov, ktoré doma pestujete, ich časté polievanie môže vlhkosť v domácnosti zvýšiť.

Skontrolujte vaše okná

Jednou zo skrytých príčin zvýšenej vlhkosti v byte či dome môže byť aj nedostatočná izolačná funkcia okien. Najmä po zime, kedy boli okná vystavené nízkym teplotám sa môžu objaviť rôzne trhliny v tesnení, čo môže spôsobiť nielen únik tepla, ale aj zvýšenú vlhkosť. Ako však zistiť, že problémom je okno? Ak sa problém kondenzácie vody či vzniku vlhkých stôp alebo plesní vyskytuje len pri jednom z okien, pravdepodobne ide o problém daného okna. V tom prípade bude vhodné zavolať odborníka, aby okno utesnil. Možno bude potrebná výmena tesnenia na oknách. V každom prípade, kontrola, servis okien či výmena tesnenia na oknách by mala byť realizovaná profesionálmi so skúsenosťami. Nesprávne zrealizovaná výmena tesnenia na oknách či akékoľvek iné laické úpravy by totiž mohli viesť k zhoršeniu problému.

Kontrola a servis okien by sa však nemali realizovať až vtedy, keď sa vyskytne nejaký problém. Dôraz sa kladie na pravidelnosť. Profesionálny servis okien pomôže odhaliť a odstrániť menšie nedostatky, ktoré ak by sa nechali tak, by mohli spôsobiť vážnejšie a aj nákladnejšie poškodenia, prípadne nutnosť výmeny okien. Vždy je lepšia oprava plastových okien či drevených okien, než ich kompletná výmena. Najčastejšie problémy, ktoré rieši oprava plastových okien je práve nedostatočné tesnenie. Zvážte preto pravidelný servis okien, vďaka ktorému predĺžite ich životnosť, zvýšite ich efektívnosť a vyhnete sa nielen vlhkosti v domácnosti, ale aj ďalším problémom, ktoré môžu vzniknúť z ich nedostatočnej funkčnosti.