Byť trpezlivým sa vypláca

Byť trpezlivým, vedieť vydržať, to je umenie. To, že dokážeme nemať hneď to, po čom túžime, a nezáleží na tom, či je to len nejaká informácia, materiálna vec alebo zážitok.

Keď sme trpezlivý, máme skvelú schopnosť, schopnosť, vďaka ktorej môžeme svet zažívať ako viac slobodný, radostný a príjemný. Myslím to tak, že keď sme trpezlivý a nie sme úplne v zajatí svojich očakávaní, to znamená, že neustále nám po mysli behá len to, čo nemáme, čo nám chýba a čo potrebujeme presne v tejto prítomnej chvíli, užívame si viac to, čo sa objavuje. Vieme, si viac vychutnať to, čo samo prirodzene prichádza, pretože nám v tom nebránia pevné očakávanie nalinkovanej budúcnosti. Veľakrát sa stáva, že je to oveľa lepšie ako to, čo sme si mysleli, že je pre nás najlepšie.

Môže ísť o veľké veci, ale aj o veci úplne nepodstatné. Môžeme byť napríklad netrpezlivý, keď čakáme na zásielku a je úplne jedno či ide o drevený stolík,slovenské postele alebo kvalitné cigary.

Ste netrpezlivý keď čakáte v rade do kina alebo keď sa vám už niekoľko mesiacov nedarí nájsť byt na prenájom? A potom príde skutočná previerka trpezlivosti. Byt ste konečne našli, rozhodli ste sa pre neho, ale kým ste kontaktovali realitnú maklérku, byt už bol obsadený.

Čo sa vlastne deje, keď sme netrpezlivý?

Deje sa v podstate to, že nie sme v súlade so situáciou, ktorá sa práve odohráva a chceli by sme, aby bola iná. Trpíme a myslíme na to, že vieme ako by mala súčasná situácia vyzerať a trýzni nás fakt, že tak nevyzerá. Ako z toho von? Vonkajšie veci nás trápia len do okamihu kým si myslíme, že nás urobia šťastnými. Keď pochopíme, že naše šťastie záleží na našom vnútri a na tom ako veci prežívame, staneme sa spokojným človekom s nekonečnou dávkou trpezlivosti.