Nábytku z masívu sa žiadny iný materiál nevyrovná. Kúpili ste si konferenčný stolík, jedálenský stôl, alebo kuchynskú linku z masívu? Aby ste sa mohli tešiť z krásy a funkčnosti nábytku po dlhú dobu, je treba sa oň náležite starať.
Masívny nábytok v našich domovoch
Prečo voliť masívny nábytok z dreva, namiesto napríklad nábytku z dyhy, laminátovej dosky? Masív, ako prírodný materiál sa môže pochváliť hneď radom výnimočných vlastností. Drevo nielenže príjemne a charakteristicky vonia, ale aj dýcha. Vďaka tomu môže nielen prijať vôňu Vášho domova, ale aj vydávať. Drevo tiež môže absorbovať vlhkosť. Následne sa postará o navrátenie vlhkosti postupným uvoľnením. Nielen vďaka tomu sa stará o zdravšie a príjemnejšiu klímu v domácnosti.
Druhá stránka masívneho dreva
Na druhú stranu je však potrebné počítať, že masív môže byť viac náchylný k rozličnému poškodeniu. A to platí nielen pre masívny nábytok, ktorý ste si zakúpili tak, ako v podstate vyšiel z výrobnej linky, či od súkromného stolára, tj. bez namorenia, prípadne aj bez nalakovania. V súvislosti s masívom je potrebné byť opatrnými pri prípadnom vyliatí tekutiny, pri jeho znečistení pokrmami, pri odtlačku špinavými ruky, pri pokladaní ťažších predmetov, pri prudkom náraze nejakého predmetu, pri zašpinení písacími potrebami a pod.
Starostlivosť o masív z hľadiska jeho povrchovej úpravy
Ak sa povie masív, jedná sa vždy o kúsok nábytku vyrobený z dreva. Ak si idete kúpiť masívny nábytok, alebo si ho necháte vyrobiť od stolárov, máte ešte možnosť vyberať z hľadiska jeho povrchovej úpravy. Môžete si zvoliť masívny nábytok, ktorý je s lakovaným povrchom, alebo ošetrený voskom, olejom a podobne. Konkrétna povrchová úprava potom vyžaduje svoju špeciálnu starostlivosť. V súvislosti s tým tiež jednotlivé povrchové úpravy disponujú svojimi výhodami a nevýhodami.
Starostlivosť o masívny nábytok – navoskovaný, naolejovaný
Masívny nábytok, ktorý je ošetrený voskom, či olejom, sa môže pochváliť radom výhod. Nielenže významne odpudzuje prach, špinu a je antistatický. Z masívneho nábytku upraveného olejom, voskom, sa budete môcť tešiť skutočne po dlhé roky, bez toho aby sa to nejakým negatívnym spôsobom odrazilo na jeho vzhľade. Samozrejme, že je vyžadované trochu tej starostlivosti z Vašej strany.
Používajte priamo určené čistiace prostriedky
V každej domácnosti sa nájdu rozličné čistiace prostriedky, vrátane tých, ktoré je možné použiť na nábytok a zbaviť ho tak prachu, odtlačkov prstov a ďalších nečistôt. Než však použijete akýkoľvek čistiaci prostriedok, prečítajte si pozorne etiketu. Malo by na nej byť uvedené, či je prostriedok vhodný na ošetrenie masívneho nábytku. Avšak, vôbec najlepšie je, ak si kúpite čistiace prostriedky, ktoré Vám odporučí konkrétny výrobca.
Ošetrenie nábytku z masívu olejom
Masívny nábytok je potrebné pravidelne ošetrovať špeciálne určeným voskom, alebo olejom. Častokrát síce platí príslovie, že málo znamená viac. V tomto prípade však s voskom a olejom nešetrite. Olej naneste na mäkkú handričku a pretrite ním nábytok. Ponechajte nábytku čas, aby mohol potrebný olej vsiaknuť. Potom nábytok vytrite mäkkou handričkou, a to do sucha.
Časové rozmedzie ošetrenie nábytku olejom
Ako často je dobré týmto spôsobom ošetrovať nábytok? Nemožno jednoznačne povedať, či postačí ošetriť nábytok raz za štvrť roka, mesiac, či štrnásť dní. Veľa totiž záleží, ako k nábytku pristupujete, ako ho používate, kde bývate a podobne. Ničomu však nebráni, ak by ste nábytok olejom ošetrili častejšie, než by bolo treba. Jeho ďalšia údržba pre Vás potom bude rýchlejšia aj ľahšia.